Groninger Gasberaad: problemen stapelen zich op in de kern van het aardbevingsgebied

Het Groninger Gasberaad heeft voor de derde keer, in samenwerking met Enigma Research en het RegioNoordPanel, een onderzoek gedaan in het aardbevingsgebied. De belangrijkste conclusie die wordt getrokken: schades afhandelen gaat steeds beter, maar juist níét in het centrum.

De onderzoekers zien dat de schadeafhandeling aan de randen van het aardbevingsgebied relatief goed verloopt, terwijl de problemen zich in het centrumgebied opstapelen. Daar, in Loppersum en omstreken, is sprake van ‘significant meer’ niet-afgehandelde schades en overheerst ontevredenheid.

„De cijfers laten vooruitgang zien, maar die wordt niet overal gevoeld”, zegt voorzitter Lammert Westerhuis van het Gasberaad. „Voor bewoners in het centrumgebied is het herstel nog te vaak te langzaam en te ondoorzichtig.” Dat vraagt om gerichte actie, vindt Westerhuis. „Betere regie, meer capaciteit en heldere communicatie.”

‘Hele mallemolen door’
De enquête-uitslag noemt Westerhuis „helaas niet verrassend”. Het probleem zit ‘m volgens hem in het verschil tussen de randen en de kern van het bevingsgebied. „Aan de rand is het gewoon een bedrag aftikken. In de kern moeten mensen de hele mallemolen door. Dat zijn jarenlange processen, terwijl de schade erger is.” Volgens Westerhuis is het juist nu, met de start van de uitvoering van de economische en sociale agenda van Nij Begun, belangrijk om in het kerngebied een grote verbeterslag te laten zien.

Bureau Enigma Research hield in opdracht van het Gasberaad twee keer eerder een vergelijkbaar onderzoek, in 2022 en 2024. Enigma Research heeft met deze nieuwe meting net als vorig jaar willen peilen hoe bewoners in het aardbevingsgebied schadeafhandeling en versterking ervaren. In totaal 1207 mensen vulden de enquête in.

‘We zien een rode draad’
Het Gasberaad overhandigt de resultaten van het onderzoek woensdag aan regeringscommissaris Henk Nijboer, die onlangs met zijn klus begon. Westerhuis ziet een duidelijke opdracht voor Nijboer: de nadruk leggen op het kerngebied en zorgen dat de procedures daar eenvoudiger worden. „Daar zal hij naar moeten kijken, want hoe dat moet weet ik ook niet direct. Maar een deel van de oplossing ligt volgens ons in het veel beter betrekken van de inwoners.”

Als regeringscommissaris kan Nijboer zelf geen aanpassingen doorgeven, maar hij kan wel adviezen geven aan de minister. „Ik ben net twee weken bezig, dus ik ga eerst de dorpen in om te luisteren”, zegt hij daarom. „We zien een rode draad: het duurt te lang, er is te veel bureaucratie en er zijn oneerlijke verschillen. De aandacht moet inderdaad écht op de kern van het gebied. Dat wordt nog een enorme opgave.”

Bron: DVHN.nl
Gepubliceerd: 06-05-2026

ctrl+alt+a